1 person ka vdekur dhe 2 të tjerë janë plagosur si pasojë e një sulmi nga hienat në Kenia

1 person ka vdekur dhe 2 te tjere jane plagosur si pasoje e nje sulmi nga hienat ne kenia
1 person ka vdekur dhe 2 te tjere jane plagosur si pasoje e nje sulmi nga hienat ne kenia

Hienat vranë një burrë dhe plagosën dy persona pranë një universiteti, duke nxitur protesta për atë që studentët e quajnë mungesë sigurie.

Sulmet ndodhën jashtë kryeqytetit kenian, në një rrugë që kufizohet me Parkun Kombëtar të Nairobit në Ongata Rongai.

Viktima u vra teksa po mblidhte dru zjarri.

Kushëriri i tij Kaaji Lesian tha: “Erdhi hiena, e sulmoi, e ndoqi nga pylli, e vendosi këtu.

“Ai i la drutë e tij të zjarrit pikërisht aty ku po i shihni atje poshtë.”

Një ekip që u dërgua për të hetuar vendin e ngjarjes gjeti pjesë të trupit të një viktime tjetër të hienave, tha Shërbimi Kenia Wildlife (KWS).

Studentët nga Universiteti Multimedial i Kenias kanë demonstruar në zonë, në një thirrje për më shumë mbrojtje.

Ata ndërprenë trafikun përpara se policia të përdorte gaz lotsjellës për t’i shpërndarë.

Një protestues tha: “Universiteti nuk është i sigurt sepse jemi afër parkut kombëtar.

“Qeveria duhet, ndoshta, të vendosë disa kufizime në lëvizjen e kafshëve.”

Ekipi i Njësisë së Menaxhimit të Kafshëve me Probleme të KWS hodhi menjëherë një hienë dhe u zhvendos për të identifikuar çdo strofkë hienash përreth.

Kufoma po ekzaminohej për të përcaktuar nëse hiena kishte tërbim apo sëmundje të tjera.

Sulmet e hienave janë bërë gjithnjë e më të shpeshta në periferi të Nairobit, duke bërë që KWS të lëshojë udhëzime se si të reagojë kur përballet me kafshët.

“Nëse përballeni me një hienë, mos u largoni derisa të largohet dhe vazhdoni të përballeni me drejtimin e saj. Jini të zhurmshëm, dukuni agresivë dhe të frikshëm për të penguar hienën,” thotë organizata. Udhëzimet u publikuan në janar, pasi 10-vjeçari Dennis Teya u sulmua dhe u vra në një fushë në Kiambu, në veri të Nairobit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts