1 vit nga vrasja e mjekes me ngjyrë

12:03 14/03/2021

Qindra njerëz u mblodhën në Louisville duke kërkuar drejtësi ndaj komunitetit afro-amerikan

Qindra njerëz u mblodhën në qytetin e Louisville të SHBA-së, për të shënuar një vit nga vdekja e Breonna Taylor, një mjeke 26-vjeçare me ngjyrë që u vra kur policia bastisi shtëpinë e saj.

Lule, qirinj dhe piktura murale tĂ« Taylor u vendosĂ«n nĂ« qendĂ«r tĂ« parkut Jefferson Square Park, i quajtur Injustice Square. GjatĂ« tubimit protestuesit kĂ«nduan kĂ«ngĂ«n “Thuaj emrin e saj” e njĂ«jta qĂ« u pĂ«rdor nĂ« protestat anti-racizĂ«m tĂ« verĂ«s sĂ« kaluar, njĂ« thirrje pĂ«r drejtĂ«si pĂ«r gratĂ« me ngjyrĂ« nĂ« SHBA. Por pĂ«r shumĂ« nĂ« qendĂ«r tĂ« Louisville, kjo kĂ«rkesĂ« nuk Ă«shtĂ« pĂ«rmbushur. 

GjatĂ« demonstratĂ«s nĂ« Louisville, protestuesit kĂ«rkuan drejtĂ«si pĂ«r Breonna Taylor. FBI lĂ«shoi ​​gjithashtu njĂ« deklaratĂ« duke thĂ«nĂ« se hetimi mbi vdekjen e Taylor kishte bĂ«rĂ« pĂ«rparim tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m qĂ« kur filloi Majin e kaluar, pa dhĂ«nĂ« detaje tĂ« mĂ«tejshme.

Vrasja e mjekes shkaktoi zemĂ«rim, duke nxitur protesta kundĂ«r racizmit dhe brutalitetit. Taylor u qĂ«llua nga oficerĂ«t qĂ« u detyruan tĂ« hynin nĂ« shtĂ«pinĂ« e saj. TĂ« tre oficerĂ«t e policisĂ« qĂ« kryen bastisjen u shkarkuan nga detyra.

GjatĂ« operacionit, i dashuri i Taylor, Kenneth Walker qĂ«lloi dhe plagosi njĂ« nga oficerĂ«t. NĂ« fillim tĂ« kĂ«tij muaji njĂ« akuzĂ« pĂ«r vrasje nĂ« tentativĂ« kundĂ«r tij u hoq. Walker nĂ« atĂ« kohĂ« deklaroi se ai qĂ«lloi njĂ« herĂ« sepse ai besonte se kriminelĂ«t po hynin brenda. OficerĂ«t u pĂ«rgjigjĂ«n me 32 tĂ« shtĂ«na, gjashtĂ« prej tĂ« cilave goditĂ«n Breonna Taylor.

Sidoqoftë, një juri e madhe vendosi të mos akuzojë asnjë prej tyre për vdekjen e 26 vjeçares, duke shkaktuar protesta. Louisville pagoi 12 milionë dollarë familjes së Taylor dhe ra dakord për reformat e policisë për të zgjidhur çështjen.

Vrasja e Breonna Taylor fillimisht nuk tĂ«rhoqi vĂ«mendjen nĂ« tĂ« gjithĂ« vendin. Por ajo mori vĂ«mendje tĂ« re pas vrasjes nga policia tĂ« George Floyd nĂ« Minneapolis, e cila ndezi protestat anti-racizĂ«m nĂ« tĂ« gjithĂ« botĂ«n.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.