10 milionë italianë janë vaksinuar plotësisht

14:40 23/05/2021

Dy të tretat e dozave të administruara kanë shkuar për ata të moshës mbi 60 vjeç

Italia kaloi momentin historik të 30 milionë dozave të injektuara në fushatën e saj të vaksinimit Covid-19, me gati 10 milionë njerëz në vend tani të cilët janë vaksinuar plotësisht.

Më shumë se 9.85 milionë njerëz në Itali kanë marrë dy doza të një vaksine koronavirus, sipas shifrave të qeverisë, që përfaqësojnë 16.6 përqind të 60 milionë popullsisë.

Mjekët dhe farmacistët po përgatiten të ndryshojnë ritmin e fushatës së vaksinimit, për të kryer vaksinime edhe në shtëpi.

Dy të tretat e dozave të administruara deri më tani në Itali kanë shkuar për ata të moshës mbi 60 vjeç. Që nga 26 Prill Italia ka hequr kufizimet e koronavirusit, me baret dhe restorantet që tani u shërbejnë klientëve jashtë.

E goditur rëndë nga pandemia në fillim të vitit 2020, Italia ka regjistruar 125 mijë vdekje Covid-19, numri më i lartë zyrtar në Evropë pas Britanisë, me 128 mijë vdekje. Shkalla e pozitivitetit të rreth 300,000 testeve Covid të kryera gjatë së njëjtës periudhë ka rënë në 1.6 % më e ulëta në 2021.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.