10 minatorë mbeten të bllokuar nën tokë në tunelin e përmbytur për 2 ditë në Meksikë

Dhjetë minatorë mbeten të bllokuar nën tokë në një tunel të përmbytur në veri të Meksikës të premten, pasi u bllokuan për herë të parë dy ditë më parë.

Zyrtarët meksikanë thanë se incidenti u raportua rreth orës 13:35 të së mërkurës, kur minatorët dyshohet se hasën në një tunel të mbushur me ujë që më pas përmbyti minierën e Sabinas.

Kishte 15 minatorë brenda kur filloi përmbytja, por ekipet e shpëtimit ishin në gjendje të nxirrnin pesë prej tyre të mërkurën, sipas zyrtarëve.

Minatorët e mbetur janë bllokuar midis dy gropave të minierave 200 këmbë të thella, me gjysmën e zonës të përmbytur me ujë, thanë autoritetet.

Laura Velazquez, koordinatorja kombëtare e Meksikës për mbrojtjen civile, tha të enjten se autoritetet tani po punojnë për të nxjerrë ujin nga zonat e përmbytura të minierës.

“Ne nuk kemi fjetur, ne po punojmë ditë e natë, pa ndërprerje,” tha Velazquez në një konferencë të enjten.

Velazquez tha se zyrtarët po përdorin strategjikisht pompat për të nxjerrë sasinë më të madhe të ujit dhe për të marrë akses te minatorët brenda sa më shpejt të jetë e mundur.

Askush nuk ka pasur kontakt me 10 minatorët që mbeten të bllokuar që nga e mërkura.

Gjashtë zhytës të forcave speciale mbërritën nga Garda Kombëtare të enjten në mëngjes, por zyrtarët nuk kishin dhënë përditësime mbi misionin e tyre që nga mëngjesi i së premtes.

Guvernatori Miguel Riquelme i shtetit Coahuila dhe Zaragoza vizitoi minierën Sabinas, që ndodhet rreth 75 milje në juglindje të kufirit të Teksasit, të enjten.

Riquelme shkroi në Twitter se po punohej përmes tre puseve për nxjerrjen e ujit duke përdorur tetë pompa të specializuara. Shtatëmbëdhjetë ekipe shtesë pompimi me më shumë burime po thirreshin, shtoi ai.

Riquelme tha se 150 njerëz po punonin për shpëtimin, me zyrtarë nga Zyra Meksikane e Mbrojtjes Kombëtare, Garda Kombëtare dhe shpëtues ekspertë nga rajoni Karbonifer duke shtuar përpjekjet.

“Puna e shpëtimit në minierën e qymyrit Agujita vazhdon pa pushim, #Sabinas,” shkroi Riquelme në Twitter të enjten në mbrëmje.

Ky është incidenti i tretë i minierave në Sabinas që nga viti 2006; 65 njerëz u vranë atë vit në një shpërthim në minierë, të ndjekur nga 14 minatorë të tjerë që u bllokuan dhe u konfirmuan të vdekur pas një shpërthimi tjetër në 2011.

Zyrtarët ende nuk kanë nisur hetimet për shkakun e këtij incidenti të ri.

Presidenti Andres Manuel Lopez Obrador tha në konferencën e tij të përditshme për shtyp të enjten se hetimet do të duhet të vazhdojnë më vonë.

“Përgjegjësit — lejet, inspektimet, gjithçka, të gjitha këto — ne do t’i ndjemim deri në fund. Ne tashmë kemi informacionin bazë. Por le të mos flasim tani për këtë, le të shohim të shpëtojmë minatorët,” tha ai.

Boshti specifik i minierës ku tani janë bllokuar 10 punëtorë filloi funksionimin vetëm në janar 2022, tha në një deklaratë sekretari i Punës dhe Mirëqenies Sociale . Megjithatë, agjencia tha se nuk ka pasur “një histori ankesash për ndonjë lloj anomalie”.

Miners Trapped Ap Ps 220804 1659710971691 Hpembed 16x11 992

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts