100-vjetori i partisë komuniste kineze

21:55 01/07/2021

Në 100-vjetorin e Partisë Komuniste ai u zotua te mbroje vendin nga nënshtrimi dhe ndërhyrjet

Presidenti i Kinës Xi Jinping paralajmëroi forcat e huaja që përpiqen të ngacmojnë kombin se do të përballen me pasoja nëse ndërhyjnë në punët e brendshme të vendit.

Në një fjalim para një turme prej 70,000 njerëzish në Sheshin Tiananmen në Pekin, Xi vlerësoi partinë në pushtet në 100 vjetorin e themelimit të saj dhe u zotua të zgjerojë ushtrinë dhe ndikimin e Kinës si dhe u shpreh se stabiliteti shoqëror do të sigurohej në Hong Kong duke mbrojtur sigurinë dhe sovranitetin e Kinës.

 â€śPopulli i KinĂ«s ka krijuar njĂ« botĂ« tĂ« re. VetĂ«m socializmi mund ta shpĂ«tojĂ« KinĂ«n. Askush nuk duhet tĂ« nĂ«nvlerĂ«sojĂ« vendosmĂ«rinĂ«, vullnetin dhe aftĂ«sinĂ« e popullit kinez pĂ«r tĂ« mbrojtur sovranitetin e tij kombĂ«tar dhe integritetin territorial. Ne kurrĂ« nuk kemi ngacmuar, shtypur ose nĂ«nshtruar njerĂ«zit e ndonjĂ« vendi tjetĂ«r dhe nuk do ta bĂ«jmĂ« kurrĂ«. Me tĂ« njĂ«jtĂ«n argument, ne kurrĂ« nuk do tĂ« lejojmĂ« askĂ«nd tĂ« ngacmojĂ«, shtypĂ« ose nĂ«nshtrojĂ« KinĂ«n. Kushdo qĂ« guxon tĂ« pĂ«rpiqet ta bĂ«jĂ« kĂ«tĂ«, do t’i ketĂ« kokat e pĂ«rgjakura”, Ă«shtĂ« shprehur Xi Jinping.

Deklaratat e tij të zjarrta u pritën me duartrokitje nga dhjetëra mijëra anëtarë të partisë Komuniste Kineze. Festimet e 100-vjetorit u shoqëruan me avionë ushtarakë, përshëndetje topi dhe këngë patriotike.

KohĂ«t e fundit Pekini po pĂ«rballet me kritika pĂ«r shtypjen e tij nĂ« Hong Kong Kina, abuzimeve tĂ« tĂ« drejtave tĂ« njeriut dhe veprimeve agresive ndaj fqinjĂ«ve rajonalĂ« si Tajvani, India. MarrĂ«dhĂ«niet e saj me vende si SHBA, Kanada dhe Australia  me tĂ« cilat ka mosmarrĂ«veshje tĂ« hidhura tregtare janĂ« nĂ« pikat e tyre mĂ« tĂ« ulĂ«ta nĂ« dekada.

Xi Jingping ka forcuar sundimin e tij tetĂ«-vjeçar pĂ«rmes kultit tĂ« personalitetit. Ai ka pastruar rivalĂ«t dhe ka shtypur disidencĂ«n  nga myslimanĂ«t ujgurĂ« dhe kritikĂ«t ndaj protestave pro-demokracisĂ« nĂ« Hong Kong.

Modernizimi i shpejtë ushtarak i Kinës ka ndezur shqetësimin në rritje midis fqinjëve të saj dhe në Perëndim, e cila kohët e fundit ka planifikuar që të ndërtojë forcat e saj të armatosura për të mbrojtur sovranitetin e saj, sigurinë dhe zhvillimin, duke i ngritur ato në standardet e klasit botëror.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.