107 luftëtarë të al-Shabab i dorëzohen qeverisë somaleze

Rreth 107 luftëtarë të al-Shabab janë dorëzuar te forcat qeveritare të Somalisë midis korrikut dhe gushtit, tha qendra kundër terrorizmit e vendit.

Abdullahi Mohamed Nor, drejtori i Qendrës Kombëtare për Parandalimin dhe Kundërshtimin e Ekstremizmit të Dhunshëm, tha se militantët u dorëzuan në katër shtete: Hirshabelle, Galmudug, Jugperëndimore dhe shtetet Jubaland.

“Ata që u dorëzuan përfshijnë fëmijë të vegjël që u radikalizuan, të rinj, gra dhe komandantë grupesh dhe atyre do t’u ofrohet amnisti dhe më pas do të merren për rehabilitim,” u tha drejtori gazetarëve në Mogadishu, kryeqyteti i Somalisë.

Ai u bëri thirrje luftëtarëve të grupit që synojnë të përfitojnë nga amnistia e qeverisë të ndjekin shembullin, duke thënë se ata do të mirëpresin largimin nga grupi terrorist al-Shabab.

“Ka dy arsye pse është rritur numri i anëtarëve të al-Shabab që i janë dorëzuar qeverisë. Së pari, është presioni i operacioneve ofensive të vazhdueshme në vend dhe së dyti, është se ata po përdorin ofertën e presidentit për amnisti. “tha ai.

Kjo lëvizje vjen pasi luftimet midis Ushtrisë Kombëtare Somaleze dhe luftëtarëve të grupit u intensifikuan në disa fronte kryesisht në Somalinë jug-qendrore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts