108 emigrantë të paligjshëm janë shpëtuar në brigjet e Tunizisë

Garda Detare e Tunizisë shpëtoi 108 migrantë të paligjshëm dhe gjeti pesë trupa në brigjet e vendit.

“Operacioni i shpëtimit u zhvillua të martën vonë në brigjet qendrore-lindore të vendit,” tha në një deklaratë zëdhënësi i Gardës Kombëtare, Houcemeddine Jbabli.

Emigrantët e shpëtuar, të cilët po lundronin drejt brigjeve italiane, përfshinin 104 emigrantë afrikanë, shtohet deklarata.

Më shumë se 2000 emigrantë të paligjshëm tunizianë kanë arritur të arrijnë në brigjet italiane në pesë muajt e parë të këtij viti, sipas shifrave të fundit të publikuara nga Forumi Tunizian për të Drejtat Ekonomike dhe Sociale.

Mijëra emigrantë të paligjshëm përpiqen të kalojnë Mesdheun çdo vit pasi Tunizia është një nga pikat kryesore të hyrjes në Evropë përmes kanaleve të parregullta.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts