11 anije të tjera që transportojnë produkte bujqësore nisen nga portet detare të Ukrainës

11 anije te tjera qe transportojne produkte bujqesore nisen nga portet detare te ukraines
11 anije te tjera qe transportojne produkte bujqesore nisen nga portet detare te ukraines

Si pjesë e projektit të “iniciativës së grurit”, njëmbëdhjetë anije të ngarkuara me 217,600 tonë produkte bujqësore të destinuara për në Afrikë, Azi dhe Evropë u larguan nga portet detare të Odesa, Chornomorsk dhe Pivdennyi të shtunën, më 1 tetor.

Anija “QUEEN LILA”, e cila transporton 29 mijë tonë elb, është nisur drejt Libisë nga porti i Odesës. Nga porti në fjalë janë nisur edhe anijet STELLINA, INANDI dhe SAM, njoftoi shërbimi për shtyp i ministrisë në Facebook.

Transportuesit me shumicë FORTUNE EXPRESS, PS DREAM, LILA II dhe BARON u larguan nga porti i Chornomorsk, ndërsa LADY DIVINA, AHMED CAN dhe IASOS u larguan nga porti i Pivdennyi.

Që nga nisja e anijes së parë që transportonte ushqim ukrainas, duke përfshirë anijet e sotme, janë eksportuar 5.7 milionë tonë produkte bujqësore.

Gjithsej 252 anije u larguan nga portet e Ukrainës, të ngarkuara me produkte bujqësore, të destinuara për në Azi, Evropë dhe Afrikë.

Më 22 korrik, në Stamboll, me propozimin e Kombeve të Bashkuara, nisma u nënshkrua nga Ukraina, Turqia, Rusia dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres për transportin e sigurt të drithit dhe produkteve të tjera ushqimore nga portet e Odesa, Chornomorsk dhe Pivdennyi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts