12 të vdekur në një aksident rrugor në Kenia

Të paktën 12 persona u vranë dhe tre të tjerë u plagosën pas një aksidenti rrugor përgjatë autostradës së ngarkuar Nairobi-Mombasa, tha policia.

Bernstein Shari, komandanti i divizionit të policisë së zonës, tha se 12 pasagjerët vdiqën në vend pasi minibusi ku po udhëtonin u përplas kokë më kokë me një kamion.

Shari tha se incidenti ndodhi në zonën Ndii në qarkun Taita Taveta rreth orës 16:00, sipas kohës lokale.

Minibusi me 14 vende që i përkiste Chania Genesis Sacco po shkonte drejt qytetit port të Mombasa nga kryeqyteti i Nairobit ndërsa kamioni i mallrave po shkonte në drejtim të kundërt. Ky është aksidenti i fundit i tillë që ka ndodhur në autostradë.

Dhjetëra njerëz janë vrarë dhe të tjerë janë plagosur në aksidente të ndryshme në javët e fundit.

Zbatuesit e sigurisë rrugore të Kenias kanë fajësuar rritjen e vdekjeve në rrugë për shpejtësinë dhe drejtimin në gjendje të dehur.

Sipas Autoritetit Kombëtar të Transportit dhe Sigurisë, rreth 3,000 kenianë vdesin në aksidente rrugore çdo vit, pavarësisht përpjekjeve të bashkërenduara nga shteti dhe sektori privat për të promovuar sigurinë në autostrada.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts