13 të vdekur nga shembja e minierës së arit në Lindjen e Largët në Rusi

13 te vdekur nga shembja e minieres se arit ne lindjen e larget ne rusi
13 te vdekur nga shembja e minieres se arit ne lindjen e larget ne rusi

Operacioni i shpëtimit në minierën e arit Pioneer në rajonin e Lindjes së Largët të Rusisë në Amur është ndalur zyrtarisht, pasi 13 minatorët e bllokuar në rrënoja u deklaruan të vdekur, njoftuan mediat lokale.

Një rrëshqitje dheu ndodhi në minierë mbrëmjen e 18 marsit, duke bllokuar 13 minatorë nën rrënoja.

Puna e shpëtimit filloi në të njëjtën ditë, me forca dhe pajisje nga një sërë rajonesh të përfshira. Operacioni më pas u ndërpre për shkak të rrezikut të lartë të rrëzimit të dheut.

Pas përfundimit të operacionit të shpëtimit, hyrja në minierë u kufizua. Aktualisht, specialistët po përgatisin punën për të eliminuar kërcënimin e një tjetër shembjeje.

Drejtori menaxhues i minierës Pioneer u ndalua nga oficerët e zbatimit të ligjit më 26 mars, i akuzuar për shkelje të kërkesave të sigurisë gjatë punës dhe më pas u arrestua.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts