15 të vdekur, 26 të plagosur nga zjarret që goditën pyjet në veri të Algjerisë

Deri në 97 zjarre u raportuan në pyjet e 16 provincave në veri të Algjerisë, duke marrë jetën e 15 personave dhe duke plagosur 26 të tjerë, tha Ministria e Brendshme.

Provincat e Bejaia, Jijel dhe Bouira të njohura për pyjet e tyre të dendura dhe fushat bujqësore janë më të prekurat nga zjarret, të cilat filluan të dielën mbrëma dhe u përhapën me shpejtësi në të gjithë rajonin për shkak të erërave të forta, sipas ministrisë.

Zjarret kanë detyruar rreth 1500 njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre, tha ministria, duke shtuar se të gjithë u evakuuan në zona të sigurta.

Zjarrfikësit po punojnë pa u lodhur për të kontrolluar zjarrin dhe për të parandaluar shkatërrimin e mëtejshëm, tha ministria, duke u bërë thirrje banorëve të qëndrojnë vigjilentë dhe të përgatitur për evakuim të mundshëm nëse zjarri vazhdon të përhapet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts