15-vjeçari që u nxor i gjallë nga rrënojat ndodhej i ulur krah së ëmës kur ndërtesa u shemb…

11:35 12/07/2021

Një djalë 15-vjeçar ka mbijetuar për mrekulli nga shembja e një ndërtese në Miami i cili ishte ulur në dhomën e tij të gjumit pranë nënës së tij kur ndërtesa ra.

Jonah Handler u gjet i gjallë disa orë pasi ndërtesa 12-katëshe u shemb më 24 Qershor, megjithëse nëna e tij, Stacie Fang, 54 vjeç vdiq pasi u dërgua me urgjencë në spital.

Familjarët kanë ngritur një proces gjyqësor në 8 Korrik në Gjykatën e 11-të Gjyqësore të Qarkut Miami-Dade.

Veprimi ligjor emëron si të pandehur Shoqatën e Kondomiumit Jugor Champlain Towers. Ajo u ngrit nga vëllai i Stacie, Kevin Fang dhe babai i Jonah, Neil Handler. Që nga e diela, të paktën 15 procese gjyqësore janë ngritur në lidhje me shembjen e ndërtesës.

Kryebashkiaku i Qarkut Miami-Dade Daniella Levine Cava njoftoi të dielën se numri i të vdekurve kishte shkuar në 90 nga 86 një ditë më parë.

71 trupa janë identifikuar dhe familjet e tyre janë njoftuar, ndërsa 31 persona mbeten të listuar si të zhdukur. Departamenti i Policisë Miami-Dade tha se tre fëmijë të vegjël ishin midis atyre të identifikuar së fundmi.

“Djali 15-vjeçar, Jonah jetoi, por me dëmtime shkatërruese, ndërsa tragjikisht, nëna e tij u vra”, sipas gjykatës.

Sipas padisë, Jonah u la fizikisht, emocionalisht dhe psikologjikisht i dëmtuar përgjithmonë.

Procesi akuzon shoqatën Condo për injorimin e një raporti në 2018 nga inxhinierët e strukturës të cilët përmendën dëmtimin e përhapur.

Procedimi gjyqësor pretendon se shoqata Condo është fajtore për neglizhencë që rezulton në vdekje të padrejtë. Ajo po kërkon më shumë se 30,000 Dollarë. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *