16 të vdekur dhe 18 të zhdukur nga përmbytjet në Kinën perëndimore

Një stuhi e papritur shiu në Kinën perëndimore shkaktoi një rrëshqitje dheu që devijoi një lumë dhe shkaktoi përmbytje të shpejta në zonat e populluara, duke vrarë të paktën 16 persona dhe duke lënë 18 të tjerë të zhdukur.

Ekipet e shpëtimit, të cilët raportuan më parë 36 persona të zhdukur, kishin gjetur 18 prej tyre në orët e hershme të pasdites, tha transmetuesi shtetëror CCTV në një përditësim në internet. Fatkeqësia e së mërkurës mbrëma preku më shumë se 6,000 njerëz në gjashtë fshatra në provincën Qinghai, tha CCTV.

Kina po përballet me shira të dendur dhe përmbytje në disa pjesë të vendit këtë verë dhe nxehtësi ekstreme e thatësirë ​​në rajone të tjera. Mediat shtetërore e kanë përshkruar vapën dhe thatësirën e zgjatur si më të këqijat.

Shtatë persona vdiqën fundjavën e kaluar në provincën Sichuan të Kinës jugperëndimore.

Diku tjetër në Sichuan dhe provinca të tjera, të korrat po vyshken dhe fabrikat janë mbyllur pasi thatësira ndërpreu furnizimet dhe temperaturat e larta rritën kërkesën për energji elektrike për të përdorur kondicionerët.

Tesla Ltd. dhe SAIC, një nga prodhuesit më të mëdhenj të automobilave në pronësi shtetërore të Kinës, pezulluan prodhimin në fabrikat në Shangai për shkak të mungesës së komponentëve nga 16 furnizues në Sichuan që u mbyllën, tha Komiteti i Industrisë Ekonomike dhe Informacionit të Shangait në një letër të lëshuar të enjten.

Komiteti i Shangait i bëri thirrje homologut të tij në Sichuan që të sigurohet që fabrikat e komponentëve të automjeteve të kenë fuqinë e duhur gjatë orarit të punës gjatë ditës për të shmangur ndërprerjet e furnizimit.

Autoritetet në tre provinca qëlluan raketa në qiell në përpjekje për t’i nxitur retë të prodhojnë më shumë shi, sipas mediave kineze dhe raporteve të qeverisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts