164 viktima nga protestat në Kazakistan

18:15 09/01/2022

Rritet ndjeshëm numri i personave te arrestuar

Numri i viktimave nga trazirat që kanë pushtuar Kazakistanin ka pësuar një rritje të ndjeshme ku sipas Ministrisë së Shëndetësisë në vend kanë humbur jetën 164 persona. Në protestat që kanë tronditur vendin gjatë javës së shkuar është vënë re një rritje e konsiderueshme e viktimave nga raportimet e mëparshme ku bëhet me dije se tre nga të vrarët janë minorenë dhe ku mes tyre një vajze 4-vjeçare.

KĂ«tĂ« tĂ« diel autoritetet kazake thanĂ« se disa policĂ« mbetĂ«n tĂ« vrare dhe rreth 1300 oficerĂ« sigurie u plagosĂ«n.  Ministria e ShĂ«ndetĂ«sisĂ« nĂ« vend raportoi mĂ« herĂ«t se 2200 njerĂ«z kĂ«rkuan ndihmĂ« pĂ«r trajtimin e lĂ«ndimeve nga protesta.

Situata duket e stabilizuar dhe qetĂ«sia Ă«shtĂ« kthyer nĂ« qytetin Almati qĂ« ka pĂ«rjetuar trazirat mĂ« tĂ« mĂ«dha. Operacionet anti-terroriste vijojnĂ« pĂ«r tĂ« rivendosur rendin nĂ« vend.  Ministri i BrendshĂ«m nĂ« Kazakistan ka thĂ«nĂ« se numri i te arrestuarve ka shkuar ne mbi 5800 persona ku po kryhen rreth 125 hetime te ndryshme.  Ai ka thĂ«nĂ« mĂ« tej se dĂ«mi ekonomike i shkaktuar nga trazirat dhe dhuna shkon nĂ« rreth 175 milionĂ« Euro.  NĂ« vend janĂ« grabitur mbi 100 degĂ« tĂ« bankave tĂ« ndryshme dhe 400 automjete janĂ« shkatĂ«rruar plotĂ«sisht. 

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.