17 emigrantë u gjetën të vdekur në brigjet e Libisë

Trupat e 17 emigrantëve janë gjetur në brigjet e Libisë, pasi anija e tyre u përmbys gjatë një përpjekjeje për të arritur në Evropë nga deti, thanë rojet bregdetare.

Libia është një pikë e madhe nisjeje për emigrantët e dëshpëruar, dhjetëra mijëra prej të cilëve hipin në anije të çdo vit në përpjekje për të arritur brigjet italiane 300 kilometra (190 milje) larg.

Udhëtimet shpesh bëhen vdekjeprurëse.

“Gjatë 24 orëve të fundit, trupat e 17 emigrantëve u gjetën në bregdetin mes qyteteve Zawiya dhe Sorman, nga ekipet e Gjysmëhënës së Kuqe,” tha një zyrtar i rojes bregdetare.

Viktimat u mbytën pasi anija e tyre u përmbys, tha ai.

Gjysmëhëna e Kuqe në Zawiya, 50 kilometra në perëndim të kryeqytetit Tripoli, publikoi imazhe të kufomave të mbuluara me qefin.

Numri i emigrantëve që kanë vdekur në det duke u përpjekur të arrijnë në Evropë është dyfishuar këtë vit në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2020, tha Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) në mes të korrikut.

Në shtator, IOM numëronte 1,369 emigrantë që ishin mbytur në Mesdhe që nga fillimi i vitit.

Vdekjet e fundit vijnë disa ditë pas një “fushate sigurie” nga autoritetet libiane në periferi të Tripolit, kryesisht duke synuar emigrantët ilegalë.

“Numri i emigrantëve dhe refugjatëve të mbajtur në qendrat e paraburgimit në Tripoli, Libi, është rritur në mënyrë dramatike në më shumë se trefish gjatë pesë ditëve të fundit,” thanë të mërkurën grupi i ndihmës Mjekët pa Kufij (MSF).

“Arrestimet dhe trajtimi gjatë ndalimit kanë qenë shpesh të dhunshme, me shumë njerëz të rrahur, të plagosur dhe madje të vrarë.”

Ai tha se “të paktën 5,000 emigrantë dhe refugjatë (ishin) të grumbulluar në të gjithë Tripolin”, përfshirë gra dhe fëmijë, ishin dhunuar.

Misioni i Kombeve të Bashkuara në Libi UNSMIL tha se të paktën një person ishte vrarë dhe 15 ishin plagosur.

Grupet e të drejtave paralajmërojnë rregullisht për kushtet e tmerrshme për emigrantët në qendrat e paraburgimit në vend, ku trafikantët e qenieve njerëzore kanë përfituar nga një dekadë dhune pas rënies së diktatorit Moamer Kadhafi në vitin 2011 për të krijuar biznese fitimprurëse por brutale.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.