2 gazetarë të vrarë në Haiti teksa raportonin për dhunën

2 gazetare te vrare ne haiti teksa raportonin per dhunen
2 gazetare te vrare ne haiti teksa raportonin per dhunen

Dy gazetarë nga Haiti u qëlluan për vdekje dhe trupat e tyre u dogjën ndërsa raportonin në një lagje të varfër të kontrolluar nga bandat në kryeqytet, vrasja e dytë e tillë këtë vit, sipas një shoqate gazetarësh.

Dy burrat ishin në mesin e shtatë gazetarëve që u sulmuan në rrethin Cite Soleil të Port-au-Prince ndërsa po hetonin përkeqësimin e dhunës në zonë, duke përfshirë vrasjen e fundit të një vajze 17-vjeçare, sipas një deklarate nga Shoqata e Gazetarëve të Pavarur.

Viktimat u identifikuan si Tayson Latigue dhe Frantzsen Charles.

Dieudonne St-Cyr, një reporter i shoqatës, i tha radiostacionit Métropole Haiti se gazetarët u zunë pritë nga dy banda ndërluftuese që ai nuk i identifikoi. Ai tha se pesë gazetarët e tjerë u larguan të padëmtuar, duke shtuar se trupat e dy viktimave nuk janë gjetur.

Organizata dënoi atë që e quajti një “akt të turpshëm dhe të urryer” dhe kërkoi që qeveria të përmirësonte pasigurinë e përkeqësuar të vendit mes një rritjeje të vrasjeve dhe rrëmbimeve. Bandat janë bërë më të fuqishme që nga vrasja e Presidentit Jovenel Moïse më 7 korrik 2021.

“Gazetarët thjesht po bënin punën e tyre,” tha grupi. “Ata nuk kanë kryer asnjë krim.”

Organizata tha se vrasjet janë “provë e mëtejshme e paaftësisë së shtetit për të mbrojtur jetët dhe pronat, që nuk është gjë tjetër veçse shkelje e të drejtave të njeriut”.

Shoqata InterAmerikane e Shtypit me seli në Miami, e cila u kërkoi autoriteteve të gjenin përgjegjësit, tha se ky ka qenë një nga vitet më të dhunshme kundër shtypit që kur organizata filloi të mbante të dhëna në vitin 1987.

Grupi vuri në dukje se gazetarët nga Haiti “e kryejnë punën e tyre në kushte rreziku ekstrem dhe në disavantazh për sa i përket burimeve dhe mbrojtjes”.

Kryeministri Ariel Henry dënoi gjithashtu vrasjet, duke thënë se ai ishte “thellësisht i tronditur” nga vdekjet.

“Ne e dënojmë fuqishëm këtë akt barbar, ngushëllime të përzemërta për familjet e viktimave dhe kolegët e tyre”, shkroi ai në Twitter.

Në janar, dy gazetarë të tjerë u vranë nga anëtarët e bandës ndërsa raportonin në Laboule, një zonë e trazuar në jug të Port-au-Prince.

Përveç kësaj, gazetarët ende po kërkojnë përgjigje për zhdukjen e fotografit të pavarur Vladjimir Legagneur në mars 2018, i cili u pa për herë të fundit në zonën e Grand Ravine, një nga rrethet më të varfra dhe më të rrezikshme në Port-au-Prince.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts