2 migrantë të parregullt gjenden të vdekur në jug të Spanjës

2 migrante te parregullt gjenden te vdekur ne jug te spanjes

Dy migrantë të parregullt u gjetën të vdekur pas mbërritjes së tyre në Spanjën jugore përmes varkave të vogla.

Duke cituar autoritetet lokale, agjencia e lajmeve EFE e Spanjës raportoi se rreth 137 migrantë të parregullt mbërritën në brigjet e Andaluzisë nëpërmjet dy varkave, ndërsa 154 individë të tjerë mbërritën në Ishujt Kanarie në 24 orët e fundit.

Sipas rojes bregdetare spanjolle, dy prej tyre kanë zbritur nga skafi dhe kanë humbur jetën tragjikisht teksa tentonin të arrinin në bregdet duke notuar.

Autoritetet thanë se kishin marrë informacion nga emigrantë të tjerë që sugjeronin se disa individë të tjerë ishin mbytur në mënyrë të ngjashme. Megjithatë, pavarësisht kryerjes së një kërkimi me helikopter, deri më tani nuk janë gjetur viktima të tjera.

Raporti tha se disa nga emigrantët, të cilët të gjithë ishin shtetas marokenë, u shtruan në spital pas mbërritjes së tyre në brigjet e Andaluzisë. Emigrantët kishin udhëtuar me dy varka me përkatësisht 65 dhe 72 persona. Raportohet se shtrimet në spital ishin për arsye të tilla si etja.

Ndërkohë, 154 emigrantë të tjerë të parregullt mbërritën në El Hierro, ishulli më i vogël në Ishujt Kanarie. Kjo shënon mbërritjen e shtatë në ishull në tre javët e fundit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts