2 persona vdesin nga ethet e majmunit në jug të Indisë

Të paktën dy persona kanë vdekur nga ethet e majmunëve në shtetin jugor të Indisë Karnataka deri më tani këtë vit, thanë raportet e medieve.

Viktimat janë një vajzë 18-vjeçare dhe një burrë 79-vjeçar. Aktualisht ka gjithsej 49 raste pozitive në shtet, tha një raport në internet nga Hindustan Times.

Sëmundja, e cila njihet edhe si Sëmundja e Pyjeve Kyasanur (KFD), është një sëmundje hemorragjike virale që u identifikua për herë të parë në 1957 në Pyllin Kyasanur në Ghats Perëndimore të Indisë.

Pylli Kyasanur është në shtetin Karnataka dhe virusi, i cili është nga familja e viruseve Flaviviridae, u emërua pas pyllit si virusi i sëmundjes së pyllit Kyasanur (KFDV) pasi u identifikua në një majmun të sëmurë. ‘Që atëherë, janë raportuar 400-500 raste tek njerëzit në vit’, tha CDC e SHBA.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts