2 raketa godasin stacionin hekurudhor: Të paktën 30 të vrarë dhe mbi 100 të plagosur

2 raketa godasin stacionin hekurudhor te pakten 30 te vrare dhe mbi 100 te plagosur
2 raketa godasin stacionin hekurudhor te pakten 30 te vrare dhe mbi 100 te plagosur

11:16 08/04/2022

Një stacion hekurudhor që përdorej për evakuimin e civilëve në Ukrainën lindore raportohet të jetë goditur nga dy raketa ruse këtë të premte.

Të paktën 30 të vdekur dhe mbi 100 të plagosur është bilanci paraprak.

Ngjarja e rëndë raportohet të ketë ndodhur në një stacion treni në qytetin e Kramatorsk, në rajonin e Donetsk, aty ku ofensiva e paralajmëruar nga forcat ruse duket se tashmë ka nisur.

Sipas asaj që shkruan BBC , guvernatori rajonal i Donetskut, Pavlo Kyrylenko tha se në momentin e sulmeve në stacion ndodheshin me mijëra njerëz, pasi banorët nga rajoni i Donetsk po evakuoheshin në rajone më të sigurta në Ukrainë.

Kramatorsk është një nga stacionet që funksiononte ende në Ukrainë. Ai njihet gjerësisht si një nga rrugët kryesore të evakuimit jashtë Ukrainës lindore./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts