2 të vrarë dhe 9 të plagosur në përleshjet në kufirin Liban-Izrael

2 te vrare dhe 9 te plagosur ne perleshjet ne kufirin liban izrael
2 te vrare dhe 9 te plagosur ne perleshjet ne kufirin liban izrael

Dy persona u vranë dhe nëntë civilë të tjerë u plagosën në sulmet ajrore izraelite në disa qytete dhe fshatra në Libanin jugor, thanë burimet ushtarake libaneze.

Burimet ushtarake, të cilët folën në mënyrë anonime, thanë se katër bastisje të njëpasnjëshme goditën tre shtëpi në fshatin juglindor të Mays al-Jabal, duke rezultuar në vdekjen e një luftëtari të Hezbollahut dhe një palestinez, ndërsa gjithashtu plagosën pesë civilë të tjerë.

Një tjetër sulm ajror shënjestroi dy shtëpi në fshatin jugperëndimor të Tayr Harfa, duke i shkatërruar ato dhe duke dëmtuar një qendër të Shoqatës së Ambulancës Shëndetësore Resala duke plagosur katër nga anëtarët e saj, sipas burimeve.

Burimet vunë në dukje se një sulm izraelit goditi gjithashtu një termocentral pranë fshatit juglindor të Adaysseh, i cili çoi në një ndërprerje të energjisë në shumë fshatra dhe qytete kufitare.

Burimet raportuan se forcat izraelite qëlluan 60 predha në 15 qytete dhe fshatra kufitare, duke shkatërruar gjashtë shtëpi dhe duke dëmtuar 30 të tjera.

Ndërkohë, Hezbollah njoftoi se kishte nisur sulme në disa objekte izraelite si kundërpërgjigje.

Tensionet përgjatë kufirit Liban-Izrael u përshkallëzuan më 8 tetor 2023, pas një breshëri raketash të lëshuara nga grupi i armatosur libanez Hezbollah drejt Izraelit në solidaritet me sulmin e Hamasit ndaj Izraelit një ditë më parë. Si kundërpërgjigje, Izraeli u kundërpërgjigj duke gjuajtur artileri të rëndë në drejtim të Libanit juglindor.

Sipas burimeve libaneze të sigurisë, përleshjet midis Hezbollahut dhe Izraelit kanë vrarë 369 persona në anën libaneze, duke përfshirë 242 anëtarë të Hezbollahut dhe 73 civilë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts