2 të vrarë nga bombardimet turke në veri të Sirisë

Dy persona u vranë dhe tetë të tjerë u plagosën nga bombardimet turke që synonin zonat në provincën veriore të Sirisë, Hasakah, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve SANA.

Raporti tha se bombardimet kishin në shënjestër shtëpitë dhe punëtoritë në fshatrat e kontrolluara nga Forcat Demokratike Siriane (SDF) të udhëhequra nga kurdët në fshatin verior të Hasakah.

Ndërkohë, Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, një monitorues i luftës me bazë në Britani, tha se SDF u hakmor duke bombarduar fshatrat e kontrolluara nga forcat turke dhe rebelët e mbështetur nga Turqia në Hasakah veriore, pa dhënë informacione për viktima.

Shkëmbimi i zjarrit është pjesë e tensionit mes forcave turke dhe kurde në veri të Sirisë.

Türkiye ka kërcënuar kohët e fundit se do të nisë një operacion për të krijuar një zonë të sigurt në Sirinë veriore për të tërhequr një vijë ndarëse midis zonave të kontrolluara nga kurdët në Sirinë veriore dhe kufirit turk.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts