2 vjet pas zjarrit, Notre Dame ende në rikonstruksion

12:30 15/04/2021

MĂ« 15 Prill 2019, njĂ« zjarr shkatĂ«rrues pĂ«rfshiu Katedralen Notredame tĂ« Parisit, duke shkatĂ«rruar çatinĂ« historike. Dy vjet mĂ« vonĂ«, katedralja mbetet ende nĂ« pritje tĂ« ringjalljes sĂ« saj. Brenda katedrales Notre Dame, shkalla e dĂ«mit bĂ«het e qartĂ«. Kati i dĂ«mtuar i strukturĂ«s gotike ende mban gjurmĂ«n e zjarrit qĂ« ra nĂ«pĂ«r çatinĂ« 850 vjeçare nĂ« atĂ« natĂ« fatale.

Ndërsa disa nga kryeveprat, të tilla si ato të shekullit të 13, i shpëtuan flakëve. Presidenti Emmanuel Macron e cilësoi ngjarjen një tragjedi të tmerrshme, por tha se nuk duhet humbur asnjë minutë për ta ringritur katedralen.

MegjithĂ«se kanĂ« kaluar dy vjet rikonstruktimi i saj nuk ka pĂ«rfunduar ende. Imzot Patrick Chauvet Ă«shtĂ« shprehur se puna po vijon dhe shpresat janĂ« qĂ« mesha e parĂ« tĂ« mbahet nĂ« 2024. MegjithatĂ« nuk Ă«shtĂ« kaq shpresĂ«plotĂ«, presidenti francez Emmanuel Macron. Ai Ă«shtĂ« shprehur restaurimi i plotĂ« i brendshĂ«m i katedrales mund tĂ« pĂ«rfundojĂ« gjatĂ« kohĂ«s qĂ« Parisi do tĂ« presĂ« LojĂ«rat Olimpike qĂ« do tĂ« mbahen nĂ« 2026. 

Restaurimi kĂ«rkon kohĂ« dhe mbi tĂ« gjitha kushton. Shpenzimet kapin vlerĂ«n prej 160 milion €, por projekti ka hasur disa vĂ«shtirĂ«si gjatĂ« zbatimit, e ndikuar edhe nga pandemia e COVID-19 dhe ndotja e madhe qĂ« vjen nga plumbi gjatĂ« punimeve. Rreth 200 artizanĂ«, teknikĂ« dhe studiues po garojnĂ« pĂ«r ta kthyer Notre Dame nĂ« lavdinĂ« e saj tĂ« dikurshme, njĂ« pĂ«rpjekje monumentale mbĂ«shtetur nga 833 milion euro nĂ« donacione nga e gjithĂ« bota.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.