20 kamionë që transportonin ndihma për palestinezët hyjnë në Gaza përmes postbllokut Rafah

20 kamione qe transportonin ndihma per palestinezet hyjne ne gaza permes postbllokut rafah

Një kolonë e tretë kamionësh me ndihma humanitare dërgoi ujë, ushqim dhe ilaçe në Rripin e Gazës të rrethuar.

Dërgesat humanitare përmes kalimit Rafah nga Egjipti filluan të shtunën pasi grindjet mbi procedurat për inspektimin e ndihmës dhe bombardimet në anën e kufirit në Gaza kishin lënë materialet e ndihmës të bllokuara në Egjipt.

Rafah është vendkalimi kryesor brenda dhe jashtë Gazës që nuk kufizohet me Izraelin. Që kur Izraeli ka vendosur një “rrethim total” të enklavës si hakmarrje për një sulm nga militantët e Hamasit më 7 tetor, Rafah është bërë fokusi i përpjekjeve për të ofruar ndihma.

Njëzet kamionë hynë në Gaza nëpërmjet Rafah të hënën, duke e çuar totalin në 54 kamionë që nga e shtuna, tha zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric.

OKB-ja tha se mungesa e karburantit do të thotë se një impiant shkripëzimi i ujit nuk mund të funksionojë së bashku me furrat e bukës dhe spitalet.

Zyrtarët e OKB-së thonë se rreth 100 kamionë ndihma do të nevojiteshin çdo ditë për të plotësuar nevojat thelbësore në Gaza, e cila është shtëpia e 2.3 milionë njerëzve. Rreth 1.4 milionë prej tyre tani janë të pastrehë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts