2000 ekrane hakohen në Bjellorusi duke transmetuar fjalimin e liderit të opozitës në mërgim

2000 ekrane hakohen ne bjellorusi duke transmetuar fjalimin e liderit te opozites ne mergim
2000 ekrane hakohen ne bjellorusi duke transmetuar fjalimin e liderit te opozites ne mergim

Ndërsa bjellorusët përgatiten të shkojnë në qendrat e votimit, 2,000 ekrane publike në të gjithë vendin u hakuan dhe transmetuan një fjalim të liderit të opozitës në mërgim për dy orë.

Hakimi u krye nga një grup i mërguar ish-oficerësh të zbatimit të ligjit. Fjalimi i Sviatlana Tsikhanouskaya u bëri thirrje njerëzve të bojkotojnë zgjedhjet dhe të mbështesin Ukrainën.

Zonja Tsikhanouskaya është në mërgim në Lituani pasi sfidoi Alexander Lukashenkon në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020. Votimi i sotëm do të çimentojë qeverisjen e liderit autoritar. Lukashenko njoftoi sot se do të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts