22 të vdekur për shkak të shirave të dendur në të gjithë Bolivinë që nga nëntori

22 te vdekur per shkak te shirave te dendur ne te gjithe bolivine qe nga nentori
22 te vdekur per shkak te shirave te dendur ne te gjithe bolivine qe nga nentori

Të paktën 22 persona kanë vdekur për shkak të shirave të dendur në të gjithë Bolivinë që nga nëntori.

“Nga nëntori 2023 deri në janar 2024, shtatë departamente u prekën. La Paz u prek më shumë. Kemi 9,625 familje të prekura,” tha Juan Carlos Calvimontes, zëvendësministër i mbrojtjes civile, në një konferencë për shtyp.

Komunat La Asunta, Tipuani dhe Irupana në La Paz, si dhe Cotagaita në Potosi, u shpallën një “katastrofë komunale”, tha Calvimontes, duke shtuar se qytetet Huacaraje dhe Trinidad në Beni u shpallën “emergjencë komunale”.

Nga përmbytjet e shkaktuara nga reshjet e dendura të shiut deri më tani janë prekur 44 komuna.

Qeveria kombëtare ka ofruar 131 tonë ndihmë humanitare, tha ministri.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts