245 migrantë ilegalë u shpëtuan në brigjet e Libisë javën e kaluar

245 migrante ilegale u shpetuan ne brigjet e libise javen e kaluar
245 migrante ilegale u shpetuan ne brigjet e libise javen e kaluar

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) tha të hënën se 245 migrantë të paligjshëm u kthyen në Libi pasi u shpëtuan  javën e kaluar.

“Në periudhën 6 shkurt – 12 shkurt, 245 migrantë u shpëtuan në det dhe u kthyen në Libi,” tha IOM në një deklaratë.

IOM tha gjithashtu se që nga fillimi i vitit, 34 migrantë të paligjshëm humbën jetën dhe 87 të tjerë u zhdukën në brigjet e Libisë në rrugën e Mesdheut Qendror.

Deri më tani në vitin 2022, gjithsej 1,721 migrantë të paligjshëm u shpëtuan dhe u kthyen në Libi, duke përfshirë 150 gra dhe 53 të mitur, shtoi IOM.

Në vitin 2021, gjithsej 32,425 migrantë të paligjshëm u shpëtuan dhe u kthyen në Libi, ndërsa 662 vdiqën dhe 891 të tjerë u zhdukën në brigjet e Libisë në rrugën e Mesdheut Qendror, zbuloi IOM.

Libia ka vuajtur pasiguri dhe kaos që nga rënia e liderit të ndjerë Muammar Gaddafi në vitin 2011, duke e bërë vendin e Afrikës së Veriut një pikë nisjeje të preferuar për migrantët e paligjshëm që duan të kalojnë Detin Mesdhe në brigjet evropiane.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts