26-vjetori i masakrës së Srebenicës/ Basha: Shqipëria duhet të ketë kurajon dhe pavarësinë për të dënuar. PD do të paraqesë në Kuvend…
Përkujtohet sot 26-vjetori i masakrës së Srebenicës, një ndër mizoritë më të mëdha të Europës pas Luftës së Dytë Botërore, kur forcat serbe vranë mbi 8 mijë burra dhe djem muslimanë në enklavën lindore boshnjake.

LB

Përmes një mesazhi në “Twitter” kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha thotë se Shqipëria duhet të ketë kurajon dhe pavarësinë për të dënuar atë dhe gjenocidin serb në Kosovë.

Po ashtu kryedemokrati thotë se PD do të paraqesë një rezolutë në Kuvend për këtë çështje.

Masakra e Srebenicës është një akt genocidal i cili duhet të njihet dhe të dënohet si i tillë nga bota e civilizuar. Shqipëria duhet të ketë kurajon dhe pavarësinë për ta dënuar atë dhe genocidin serb në Kosovë, mbi të cilin PD Shqipëri do të paraqesë në Kuvend një rezolutë“, shkruan Basha në mesazhin e tij.

basha 3

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.