269 priftërinj të vdekur vetëm gjatë vitit të fundit

10:22 02/04/2021

Të paktën 269 priftërinj katolikë humbën jetën nga Covid në Itali vetëm gjatë vitit të fundit.

Sipas asaj që shkruan ANSA, rajonet më të goditura janë ato në veri të Italisë që përbëjnë rreth 78% të vdekjeve dhe Lombardia në veçanti, me 88 vdekje, 33% të totalit.

Rreth 742 priftërinj vdiqën për shkaqe të ndryshme në 2019, përpara goditjes nga pandemia, ndërsa vitin e shkuar totali u rrit në 958, një rritje prej 30%./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *