28 të vdekur, 140 të plagosur pasi shiu i madh dhe stuhitë goditën disa pjesë të Pakistanit

Rreth 28 njerëz u vranë dhe më shumë se 140 u plagosën pasi shiu i madh dhe stuhitë goditën disa pjesë të Khyber Pakhtunkhwa dhe Punjab të Pakistanit, tha Geo News me bazë në Pakistan.

Sipas autoritetit provincial të menaxhimit të fatkeqësive, 25 persona u vranë në incidentet e lidhura me shiun në Bannu, Dera Ismail Khan, Karak dhe Lakki Marwat të PK-së, ndërsa 145 u plagosën. Të paktën 69 shtëpi u dëmtuan pjesërisht nga shiu, tha Geo News.

Sipas prishjes së PDMA-së, 15 njerëz vdiqën dhe 100 u plagosën në Bannu. 68 shtëpi janë dëmtuar pjesërisht në zonë. Ndërkohë, të paktën pesë persona u vranë dhe 42 të tjerë u plagosën në lagjen Lakki Marwat.

Ndërkohë në Karak kanë humbur jetën katër persona dhe një tjetër ka mbetur i plagosur. Në Dera Ismail Khan nga reshjet ka humbur jetën një fëmijë, dy persona janë lënduar dhe një shtëpi është dëmtuar pjesërisht.

Ministri i Informacionit i Khyber Pakhtunkhwa Barrister Feroze Jamal Shah tha se një alarm i lartë ishte lëshuar në spitalet e rretheve të prekura. Ai tha se qeveria e përkohshme ishte në kontakt me autoritetet e rajoneve të prekura.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts