3 persona dyshohet se kanë humbur jetën nga përmbytjet në Japoni

18:12 15/08/2021

113 pacientë  të një spitali dhe 69 të moshuarish janë evakuuar nga prefektura e Nangos

3 persona  përfshirë një djalë nën moshën 10 vjeç dyshohet se kanë humbur jetën  pas përmbytjeve  që shkaktuan  shirat e rrëmbyeshëm të cilët kanë goditur brigjet jugore të Japonisë të cilat rrezikojnë seriozisht banesën dhe  jetët e  njerëzve.

Personat mendohet se kanë humbur jetën  pas një rrëshqitjeje toke që përfshiu prefekturën qendrore të Naganos. Pjesë të mëdha të Japonisë, kryesisht ishulli kryesor jugor i Kyushu regjistroi nivele rekord të reshjeve, duke shkaktuar daljen e lumenjve nga shtrati dhe rrëshqitje dheu .

Rreth 113 pacientë në një spital lokal dhe 69 persona të një zili të moshuarish janë evakuuar .

Japonia do të vazhdojë të përballet me kushtet në të cilat një katastrofë në shkallë të gjerë mund të ndodhë në çdo kohë, në çdo vend,”  u shpreh Kryeministri Yoshihide Suga gjatë një takimi ministror .

Ai u bëri thirrje komunave lokale dhe organizatave përkatëse që të bashkëpunojnë dhe të veprojnë me shpejtësi në misionet e kërkim-shpëtimit. Autoritetet vendore kanë lëshuar alarmin e katastrofës të nivelit më të lartë e cila paraqet situatën dramatike që ka përfshirë tashmë Japoninë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com