3 të arrestuar për vdekjen misterioze të 21 adoleshentëve në një klub nate në Afrikën e Jugut

3 te arrestuar per vdekjen misterioze te 21 adoleshenteve ne nje klub nate ne afriken e jugut

Tre persona janë arrestuar në lidhje me vdekjen misterioze të 21 adoleshentëve në një klub nate të njohur në Afrikën e Jugut, thanë autoritetet të mërkurën.

Sipas një deklarate nga Shërbimi Policor i Afrikës së Jugut, pronari 52-vjeçar i Tavernës Enyobeni si dhe dy punonjës, të moshës 33 dhe 34 vjeç, u arrestuan gjatë fundjavës dhe të martën pasdite nga një ekip detektivësh që po hetonin. Ngjarja ndodhi në Scenery Park, një periferi në buzë të qytetit bregdetar të Londrës Lindore në provincën e Kepit Lindor të Afrikës së Jugut. Emrat e të dyshuarve nuk janë bërë të ditur.

Policia tha se arrestimet u bënë pasi Bordi i pijeve të Kepit të Lindjes hapi një çështje penale kundër Tavernës Enyobeni për shitjen e alkoolit të dyshuar për të mitur. Hetuesit më pas lëshuan gjoba prej 2,000 rand të Afrikës së Jugut (rreth 118 dollarë) për dy punonjësit dhe i dërguan një thirrje pronarit për arrestimin e tij të menjëhershëm dhe paraqitjen e tij në një gjykatë, sipas policisë.

Pronari është planifikuar të paraqitet në Gjykatën e Magjistraturës Lindore të Londrës më 19 gusht. Secilit prej punonjësve iu dha një mundësi për të paguar gjobën; por nëse nuk e bëjnë këtë, do t’u kërkohet të paraqiten në të njëjtën gjykatë në të njëjtën ditë, tha policia.

Çfarë e shkaktoi vdekjen e 21 adoleshentëve, të 12 vajzave dhe nëntë djemve mbetet e panjohur. Ata u gjetën në Tavernën Enyobeni në Scenery Park në orët e para të agimit të 26 qershorit. Shtatëmbëdhjetë nga viktimat u shpallën të vdekur në vendngjarje, ndërsa katër të tjerë vdiqën kur u shtruan në spital ose u transportuan në spital, sipas policisë.

Policia tha se viktimat varionin nga mosha 13 deri në 17 vjeç.

Qeveria lokale, Bashkia Metropolitane e Buffalo City, mbajti një funeral masiv për viktimat në Londrën Lindore javën e kaluar. Mijëra njerëz morën pjesë në shërbimin simbolik, duke përfshirë presidentin e Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa, i cili mbajti një fjalim për viktimat e reja. Trupat u varrosën në ceremoni private në varreza të ndryshme.

Raportet e toksikologjisë ishin ende në pritje që nga e mërkura. Sipas policisë është përjashtuar një rrëmujë pasi trupat nuk kanë pasur lëndime të rënda.

Policia ka refuzuar të komentojë mbi shkaqet e mundshme të vdekjes apo rrethanat e ngjarjes, duke cituar hetimet në vazhdim.

“Ashtu siç thamë në fillim, hetimi është një proces dhe duhet të trajtohet me kujdes dhe mençuri ekstreme në mënyrë që të arrijmë rezultatet e dëshiruara për të cilat të gjithë ne do të jemi krenarë,” komisioneri i Shërbimit Policor të Afrikës së Jugut për Kepin Lindor, Nomthetheleli Mene tha në një deklaratë të mërkurën. “Ky është fillimi i punës së madhe që po bëjmë në prapaskenë”.

Daily Dispatch, një gazetë afrikano-jugore e botuar në Londrën Lindore, raportoi se adoleshentët po merrnin pjesë në një festë në tavernën Enyobeni për të festuar provimet e fundit të qershorit. Trupat e tyre thuhet se u gjetën të shpërndara nëpër tavolina, karrige dhe në pistën e vallëzimit pa shenja të dukshme lëndimesh.

Një 22-vjeçar banor i Scenery Park, Sibongile Mtsewu, tha se ai ishte në tavernën Enyobeni kur ndodhi incidenti vdekjeprurës. Ai tha se po porosiste pije në klubin e mbushur me njerëz, kur papritmas dyert u mbyllën dhe një lloj agjenti kimik, si gaz lotsjellës ose sprej piper, u lëshua në ajër.

“Nuk kishte rrugëdalje,” tha Mtsewu në një intervistë telefonike në fillim të këtij muaji. “Nuk kishte asnjë shans për të marrë frymë.”

  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts