3 të vdekur nga rrëshqitja e dheut në Kinën jugperëndimore

3 te vdekur nga rreshqitja e dheut ne kinen jugperendimore

Dhjetra njerëz u varrosën dhe tre u konfirmuan të vdekur kur një rrëshqitje dheu goditi një zonë malore të Kinës jugperëndimore.

Rrëshqitja e dheut para agimit varrosi 18 shtëpi dhe shkaktoi evakuimin e më shumë se 200 njerëzve kur goditi në qarkun Zhenxiong, provincën Yunnan, tha media shtetërore.

Tre persona janë konfirmuar të vdekur dhe ekipet e shpëtimit kanë shpëtuar katër, sipas një raporti nga transmetuesi shtetëror CCTV pak para orës 16:00 (0900 GMT).

Dyqind punëtorë shpëtimi janë dërguar, si dhe dhjetëra makina zjarrfikëse dhe pajisje të tjera, tha CCTV.

Një vendase tha për gazetën shtetërore të Pekin News se ajo ishte në gjumë kur goditi fatkeqësia dhe se pjesë të tavanit të saj i kishin rënë në kokë.

“Në atë kohë mendova se ishte një tërmet, por më vonë e kuptova se ishte shpati i kodrës duke u shembur”, tha një tjetër banor për median.

Presidenti kinez Xi Jinping “kërkoi që forcat e shpëtimit të organizohen shpejt… dhe të bëhen përpjekje për të reduktuar viktimat sa më shumë që të jetë e mundur.”

Ai shtoi se ishte “e nevojshme që të trajtohej siç duhet puna për ngushëllimin e familjeve të të vdekurve dhe rivendosjen e njerëzve të prekur”.

CCTV transmetoi një imazh që tregonte një zjarrfikës duke punuar për të tërhequr një fshatar të bllokuar nga brenda një shtëpie të prekur nga fatkeqësia.

Kryetari i fshatit nuk pranoi të fliste për rrëshqitjen e dheut kur u kontaktua me telefon, duke i thënë AFP-së se ai ishte “shumë i zënë”.

Rrëshqitjet e dheut janë të zakonshme në Yunnan, një rajon i Kinës ku vargmalet e pjerrëta malore bien prapa në pllajën e Himalajeve.

Fatkeqësia e së hënës ndodhi në një zonë rurale të rrethuar nga majat e larta të pluhurosura me borë.

Temperaturat në Zhenxiong u luhatën rreth minus katër gradë Celsius të hënën në mëngjes, treguan të dhënat e motit.

Nuk kishte asnjë shpjegim të menjëhershëm zyrtar për atë që mund të ketë shkaktuar rrëshqitjen e dheut.

Përpjekjet për të përcaktuar se çfarë ka ndodhur janë duke u zhvilluar.

Kina ka përjetuar një sërë fatkeqësish natyrore në muajt e fundit, disa pas ngjarjeve ekstreme të motit si rrebeshe të papritura dhe të mëdha.

Në shtator, stuhitë e shiut në rajonin jugor të Guangxi shkaktuan një rrëshqitje mali që vrau të paktën shtatë njerëz, sipas raportimeve të mediave.

Shirat e dendur shkaktuan një fatkeqësi të ngjashme pranë qytetit verior të Xi’an në gusht, duke shkaktuar vdekjen e më shumë se 20 njerëzve.

Dhe në qershor, një rrëshqitje dheu në provincën jugperëndimore Sichuan vrau 19 njerëz.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts