3 të vdekur nga tornado në veri të Teksasit

3 te vdekur nga tornado ne veri te teksasit
3 te vdekur nga tornado ne veri te teksasit

[embedded content][embedded content]

17:18 16/06/2023

75 të plagosur, mbi 43 mijë persona pa energji elektrike

Këto shkatërrime masive u shkaktuan nga një tornado e fuqishme që goditi gjatë orëve të fundit veriun e Teksasit.

E goditur më rëndë është qyteza Perriton, aty ku 3 banorë humbën jetën ndërsa 75 të tjerë u dërgua në spital për t’u kuruar nga plagët.

Vorbulla e fuqishme e ajrit shkatërroi dhjetëra shtëpi e ndërtesa 1-katëshe, duke lënë qindra të pastrehë, ndërsa dëmtoi dhjetëra automjete.

Pasojat e saj u ndjenë edhe në pjesë të tjera të Teksasit dhe shtetit tjetër federal amerikan të Oklahomës.

Retë e mëdha të grumbulluara sollën rrebeshe të fuqishme me shi e breshër. Mbi 43 mijë banorë janë aktualisht pa energji elektrike si pasojë e dëmtimit të linjave.

Tv Klan

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts