3 të vrarë nga bombardimi i spitalit, mes tyre një fëmijë 6 vjeç

3 te vrare nga bombardimi i spitalit mes tyre nje femije 6 vjec
3 te vrare nga bombardimi i spitalit mes tyre nje femije 6 vjec 1

09:29 10/03/2022

Të paktën 3 janë personat që humbën jetën nga sulmi ajror i një dite më parë në një spital në Mariupol. Sipas asaj që shkruan BBC, mes viktimave është dhe një fëmijë vetëm 6 vjeç. Nga sulmi mbetën të plagosur 17 persona.

Informacioni i fundit që kemi për viktimat është se shumica e vizitorëve ishin strehuar. Kjo është arsyeja pse kemi informacion për 17 persona të lënduar, kryesisht janë gra shtatzëna dhe mjekë që punojnë në këtë spital”, tha për BBC, nënkryetari i bashkisë së qytetit Sergei Orlov.

Rusia e ka mohuar se ishte ajo që ndërmori sulmin duke thënë se spitali kishte qenë nën kontrollin spitalin dhe e quajti “Fake News”. Pamjet nga ky spital, që ishte maternitet dhe pediatri tregojnë për shkatërrim masiv.

Presidenti ukrainas e akuzoi Rusinë se me sulmin bëri krim lufte. /tvklan.al

3 te vrare nga bombardimi i spitalit mes tyre nje femije 6 vjec 2
3 te vrare nga bombardimi i spitalit mes tyre nje femije 6 vjec 3

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts