3 ushtarë dhe 1 civil u vranë në sulmet e IS në Irak

Tre ushtarë irakianë dhe një civil u vranë ndërsa disa të tjerë u plagosën në dy sulme me bomba në anë të rrugës nga militantët e Shtetit Islamik (IS) në Irakun qendror dhe verior, thanë burimet e sigurisë.

Një bombë në anë të rrugës shpërtheu pranë patrullës së ushtrisë në një fshat të zonës Tarmiyah, rreth 30 km në veri të kryeqytetit irakian Bagdad, duke vrarë një komandant dhe dy ushtarë të forcave tokësore irakiane, tha zyra e mediave e Komandës së Operacioneve të Përbashkëta të Irakut.

Ai tha se shpërthimi gjithashtu plagosi një oficer dhe dy ushtarë. Oficeri i policisë së Tarmiyah Hussein Abbas tha se ushtria ka kryer një fushatë kërkimi në kopshtet e afërta në kërkim të sulmuesve.

Në një sulm tjetër pranë qytetit verior të Mosulit, një bombë në anë të rrugës e vendosur nga militantët e IS në një fshat vrau një burrë dhe plagosi dy nga anëtarët e familjes së tij, tha një burim nga policia e Mosulit në kushte anonimiteti.

Gjatë muajve të fundit, forcat irakiane të sigurisë kanë kryer operacione kundër militantëve ekstremistë për të goditur aktivitetet e tyre të intensifikuara.

Situata e sigurisë në Irak është përmirësuar që nga disfata e IS në vitin 2017. Megjithatë, mbetjet e tij janë shkrirë në qendrat urbane, shkretëtira dhe zona të thyera, duke kryer sulme të shpeshta guerile kundër forcave të sigurisë dhe civilëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts