4 palestinezë të vrarë gjatë një sulmi ushtarak izraelit në kampin e refugjatëve në Bregun Perëndimor

4 palestineze te vrare gjate nje sulmi ushtarak izraelit ne kampin e refugjateve ne bregun perendimor
4 palestineze te vrare gjate nje sulmi ushtarak izraelit ne kampin e refugjateve ne bregun perendimor

Të paktën katër palestinezë u vranë dhe 44 u plagosën gjatë një sulmi ushtarak izraelit të mërkurën në kampin e refugjatëve Jenin në Bregun Perëndimor, njoftoi Ministria Palestineze e Shëndetësisë, duke shënuar episodin më vdekjeprurës që kur Izraeli përshkallëzoi një goditje ndaj territorin e pushtuar në fillim të këtij viti.

Forcat izraelite thanë se qëlluan për vdekje dy palestinezë të cilët ishin dërguar për t’i arrestuar në kamp për përfshirjen e tyre të dyshuar në sulmet e fundit të të shtënave. Kur ushtarët rrethuan një shtëpi në kamp, ​​një bombë shpërtheu, pasoi një përleshje me armë dhe trupat izraelite vranë dy palestinezët, tha ushtria. Ushtria më vonë publikoi pamjet me dron që tregonin një shpërthim të madh që tha se ishte shpërthyer nga militantët.

Gjatë bastisjes, në kamp shpërthyen përleshje të armatosura ndërsa militantët hodhën gurë dhe hapën zjarr ndaj trupave që vinin. Dy palestinezë u vranë dhe të paktën 44 të tjerë u plagosën, tha Ministria e Shëndetësisë palestineze. Videoja amatore tregoi një nga burrat që u qëllua në kokë, ndërsa dukej se po drejtonte një armë ndaj trupave izraelite.

Izraeli ka kryer bastisje gjatë natës në Bregun Perëndimor verior që nga një seri sulmesh vdekjeprurëse palestineze në Izrael pranverën e kaluar. Pjesa më e madhe e këtij aktiviteti është përqendruar në zonën e Jeninit – ku jetonin disa nga sulmuesit. Izraeli identifikoi një nga palestinezët e vrarë në bastisjen e së mërkurës si Rahman Hazam, vëllai i një të armatosuri palestinez që kreu një sulm vdekjeprurës me të shtëna në qendër të Tel Avivit prillin e kaluar përpara se të vritej nga policia.

“Kjo ishte dita më e përgjakshme e këtij viti,” tha Jamal Huweil, një 52-vjeçar banor i kampit dhe zyrtar në partinë në pushtet Fatah. “Njerëz janë vrarë, plagosur. Ka shkatërrim. Sa herë që (forcat izraelite) hyjnë në kampin e Jeninit, rezistenca jonë bëhet gjithnjë e më e fortë.”

Ishte kaos ndërsa trupat izraelite shkëmbyen zjarr me militantët palestinezë në pothuajse çdo rrugë të kampit të mbushur me njerëz, duke dërguar plumba në të gjitha drejtimet. Protestuesit e rinj nxituan të gjuanin me gurë dhe granata dore mbi ushtarët izraelitë dhe u përplasën nga të shtënat me armë. Mjetet e blinduara dhe buldozerët izraelitë u përplasën nëpër rrugët e shkatërruara. Përleshjet u përshkallëzuan ndërsa turmat e zemëruara marshuan nëpër rrugicat e ngushta të kampit duke mbajtur lart trupat, të mbuluar me flamuj të grupeve militante lokale, të palestinezëve të vrarë.

“Ne jemi këtu për martirizim,” thirrën ata.

Partia Fatah e presidentit palestinez Mahmoud Abbas identifikoi një nga burrat e vrarë në përleshjet si një oficer 24-vjeçar i inteligjencës palestineze i quajtur Ahmed Alawneh.

Alawneh është oficeri i dytë palestinez i sigurisë i vrarë në një konfrontim me trupat izraelite këtë muaj. Ndërkohë që forcat palestineze të sigurisë të trajnuara nga SHBA kanë bashkëpunuar prej kohësh me Izraelin në një aleancë të vështirë kundër militantëve islamikë, të shtënat e fundit të oficerëve shfaqin zhgënjimin e thellë të palestinezëve me koordinimin e sigurisë. Një kuadër të rinjsh pa rrugëdalje dhe pak shpresë për të ardhmen i janë bashkuar gjithnjë e më shumë grupeve militante.

Jenin – i konsideruar prej kohësh një bastion i militantëve palestinezë dhe pikë e shpeshtë e dhunës – qeveriset nga Autoriteti Palestinez si shumica e qendrave të tjera urbane palestineze, edhe pse ushtria izraelite kryen në mënyrë rutinore bastisje arrestimi në zonë. PA thotë se sulmet izraelite minojnë forcat e veta, të cilat shihen nga shumë banorë si bashkëpunëtorë me Izraelin.

Nabil Abu Rdeneh, një zëdhënës i Abasit, denoncoi sulmin, duke thënë se “politika e përshkallëzimit” e Izraelit nuk do të japë “legjitimitet, siguri apo stabilitet”.

Fatah bëri thirrje për protesta dhe një grevë të përgjithshme në Bregun Perëndimor për atë që e përshkroi si një “përshkallëzim të rrezikshëm”. Grupe të vogla palestinezësh hodhën gurë mbi trupat izraelite dhe dogjën goma në pikat e kontrollit pranë qyteteve kryesore të Ramallah dhe Nablus, ku ushtria u përgjigj me gaz lotsjellës dhe plumba gome. Nuk pati raportime të menjëhershme për viktima.

Dhjetra palestinezë janë vrarë në fushatën e bastisjeve në Bregun Perëndimor, duke e bërë këtë vit më vdekjeprurësin në territorin e pushtuar që nga viti 2015.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Ned Price, duke folur me gazetarët në Uashington të mërkurën, u bëri thirrje palëve të de-përshkallëzojnë dhe të kthehen në një periudhë qetësie. “Kjo është në interes të të gjithë izraelitëve dhe palestinezëve,” tha ai.

Shumica e palestinezëve të vrarë në valën e fundit të bastisjeve izraelite kanë qenë militantë të kërkuar, si dhe të rinj që hedhin gurë ose qëllojnë me bomba mbi ushtarët që pushtojnë qytetet e tyre. Por disa civilë, duke përfshirë një gazetar të Al Jazeera dhe një avokat që pa dashje hyri me makinë në një zonë beteje, janë vrarë gjithashtu në dhunë.

Izraeli pushtoi Bregun Perëndimor në luftën e Lindjes së Mesme të vitit 1967 dhe ka ndërtuar më shumë se 130 vendbanime në të gjithë territorin që janë shtëpia e afro 500,000 kolonëve hebrenj. Palestinezët duan që Bregu Perëndimor, shtëpia e rreth 3 milionë palestinezëve, të formojë pjesën kryesore të shtetit të tyre të ardhshëm.

Bisedimet e fundit serioze të paqes u ndërprenë më shumë se një dekadë më parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts