426,000 të prekur nga përmbytjet në Sudanin e Jugut

Përmbytjet e mëdha kanë prekur dhe zhvendosur rreth 426,000 njerëz në Sudanin e Jugut, përfshirë 185,000 fëmijë, ndërsa lumenjtë e tejmbushur përmbytën shtëpitë dhe fermat në vendin e varfëruar, tha agjencia e OKB-së .

Punëtorët e urgjencës kanë përdorur kanoe dhe varka për të arritur te njerëzit e prerë nga përmbytja, tha Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare në një shënim të shkurtër, duke paralajmëruar se priten më shumë shira të mëdha dhe përmbytje në muajt e ardhshëm.

Reshjet “kanë përkeqësuar ndjeshmërinë e komuniteteve, me shumë njerëz të zhvendosur nga përmbytjet që kërkojnë strehim në kisha dhe shkolla”, tha agjencia.

Në Bentiu, kryeqyteti i shtetit Unity, i cili është shtëpia e rreth një të tretës së popullsisë së goditur nga përmbytjet, fermerët e dëshpëruar lutën për ndihmë, pasi rritja e ujërave e shkaktuar nga reshjet e hershme sezonale përmbyti shtëpitë dhe tokën e tyre.

“Edhe kafshët po preken. Të gjitha vendet që përdorim për t’i kullotur ato janë të përmbytura me ujë,” tha fermeri Gatjiath Pal për AFP.

“Kudo ka ujë … dhe ne nuk e dimë kur do të përfundojë kjo sepse këtu bie shi çdo ditë,” tha ai.

Fshatarë të tjerë thanë se kishin frikë të kafshoheshin nga gjarpërinjtë pasi përmbytja i bën zvarranikët të kërkojnë strehim brenda ndërtesave.

“Jeta këtu është kaq e mjerueshme,” tha Nyadak Chuol, nënë e tre fëmijëve, për AFP.

“Rrugët po bllokohen … uji ka ardhur në shtëpitë tona. Ne po luftojmë çdo ditë tani për të gjetur vende të sigurta për të qëndruar,” tha 33-vjeçari.

“Gjëja më e keqe është se … kafshët e egra dhe të rrezikshme si gjarpërinjtë po lëvizin më pranë nesh,” shtoi ajo.

Reshjet e dendura të shiut kanë shkatërruar kasolle të thata me kashtë dhe kanë vrarë bagëti, një vit pasi përmbytjet rekord prekën rreth 700,000 njerëz.

Rreth 100,000 nga ata të zhvendosur në fatkeqësinë e vitit të kaluar ende nuk janë kthyer në shtëpi, tha agjencia e OKB -së.

Përveç që objektet shëndetësore janë dëmtuar ose shkatërruar nga përmbytjet, 113 shkolla janë prekur gjithashtu, duke vënë në rrezik arsimin e fëmijëve, paralajmëroi ai.

Ndërkohë ekipet e shpëtimit po përpiqen të marrin ndihmë për rreth 25,000 njerëz në Warrap, një shtet veriperëndimor i rrënuar nga konflikti vdekjeprurës midis grupeve etnike rivale.

OCHA muajin e kaluar paralajmëroi furnizime të kufizuara dhe një mungesë fondesh, duke thënë se kishte marrë vetëm 54 përqind të 1.7 miliardë dollarëve (1.4 miliardë euro) të kërkuar për të paguar për programet në vend.

Mungesat e fondeve kanë detyruar Programin Botëror të Ushqimit të OKB -së të pezullojë ndihmën ushqimore për rreth 100,000 njerëz të zhvendosur në Sudanin e Jugut, tha agjencia në fillim të këtij muaji, duke paralajmëruar ulje të mëtejshme nëse nuk merr më shumë para.

4-5 milionë nga 11 milionë banorët e Sudanit të Jugut jetojnë në “varfëri absolute”, sipas Bankës Botërore në 2018, ndërsa më shumë se 60 përqind e popullsisë së saj vuan nga uria e rëndë nga efektet e kombinuara të konfliktit, thatësirës dhe përmbytjeve.

Që nga arritja e pavarësisë nga Sudani në 2011, kombi i ri ka qenë në prag të një krize kronike ekonomike dhe politike, dhe po përpiqet të shërohet nga pasojat e një lufte civile pesëvjeçare që la gati 400,000 njerëz të vdekur.

Megjithëse një armëpushim i vitit 2018 dhe ndarja e pushtetit midis Presidentit Salva Kiir dhe zëvendësit të tij Riek Machar vazhdon ende në masë të madhe, ai po testohet rëndë, me pak përparim të arritur në përmbushjen e kushteve të procesit të paqes.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *