44 ditë luftë: Rusia tërhiqet plotësisht nga veriu i Ukrainës

08:58 08/04/2022

◾Forcat ruse janë tërhequr plotësisht nga Ukraina veriore për në Bjellorusi dhe Rusi sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Britanisë së Madhe.

◾Disa prej këtyre forcave do të dërgohen në lindje të Ukrainës për të luftuar në rajonin e Donbasit.

◾Beteja për Donbasin do t’i kujtojë botës Luftën e Dytë Botërore, sipas ministrit të Jashtëm ukrainas.

◾Presidenti Volodymyr Zelensky tha se shkatërrimi në Borodyanka, në veriperëndim të Kievit është “shumë më e tmerrshme” se ajo që gjetën në Bucha.

◾Banorët në Yahidne, pranë Chernihiv, i thanë BBC se trupat ruse kanë mbajtur 130 njerëz në një bodrum për 4 javë.

◾Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov pranoi humbjen e shumë trupave. “Kemi humbje domethënëse të trupave dhe kjo është një tragjedi e madhe për ne”, tha ai.

REDAKSIA TVKLAN.AL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.