4,500 punonjës shëndetësorë humbën jetën nga COVID-19 në Brazil

4500 punonjes shendetesore humben jeten nga covid 19 ne brazil
4500 punonjes shendetesore humben jeten nga covid 19 ne brazil

Rreth 4,500 punonjës shëndetësorë vdiqën në Brazil pasi u infektuan me COVID-19 ndërsa punonin për të shpëtuar jetë gjatë pandemisë, tha një federatë globale që përfaqëson punonjësit e shërbimit publik.

Midis viktimave ishin 1,184 infermierë, dhe tetë nga 10 ishin gra, sipas Shërbimeve Publike Ndërkombëtare (PSI), e cila është e lidhur me Organizatën Ndërkombëtare të Punës.

Vdekjet u regjistruan midis marsit 2020 dhe dhjetorit 2021, sipas një raporti të PSI, i cili, bazuar në të dhënat zyrtare, u përpilua për të analizuar politikën publike në mes të një ngjarjeje të përmasave të tilla në Brazil dhe vende të tjera.

Me 687,026 vdekje nga COVID-19 deri më tani, Brazili ka numrin e dytë më të lartë të vdekjeve në botë, pas Shteteve të Bashkuara, dhe Indisë, sipas shifrave të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë braziliane. .

PSI mbledh më shumë se 700 sindikata që përfaqësojnë 30 milionë punëtorë në 154 vende, sipas faqes së saj të internetit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts