486 vdekje nga i nxehti ekstrem në Kanada

16:02 02/07/2021

Viktima edhe në SHBA. Temperatura deri 40 gradë edhe në Siberi

Vapa e kësaj vere po përvëlon vende që shquhen për temperatura polare, e madje po u shkakton viktima të shumta.

MĂ« e rĂ«ndĂ« situata Ă«shtĂ« nĂ« Kanada, ku kĂ«tĂ« tĂ« Premte autoritetet njoftuan se kanĂ« futur nĂ« listĂ«n e vdekjeve tĂ« papritura tĂ« lidhura me tĂ« nxehtin ekstrem 486 persona. MĂ« shumĂ« se çereku i tyre Ă«shtĂ« regjistruar nĂ« Vankuver, ku kĂ«tĂ« javĂ« u shĂ«nua rekordi historik prej 49.6 gradĂ« Celcius, krejt i pazakontĂ« pĂ«r njĂ« vend qĂ« nĂ« pjesĂ«n mĂ« tĂ« madhe tĂ« vitit mbulohet nga akulli e dĂ«bora. Statistikat tregojnĂ« se vdekjet janĂ« shtuar me gati 200% krahasuar me kushtet normale. I nxehti ka hapur dhjetĂ«ra vatra zjarri. 

Viktima edhe në SHBA, ku i nxehti po ashtu ka mbërthyer rajonet që shtrihen përgjatë brigjeve të Paqësorit. Në Shtetet federale të Uashingtonit dhe Oregonit, numërohen 79 vikitma gjatë këtyre ditëve, kur janë shënuar edhe nivele historike temperaturash deri në 50 gradë Celcius. Edhe në Nju Jork, termometri ka shënuar këto ditë deri 41 gradë Celcius. Me të nxehtin e pazakontë po përballen dhjetëra qytete të Siberisë, ku temperaturat kanë arritur deri në 40 gradë.

Tv Klan


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.