5 persona u ekzekutuan në një makinë pranë Bucha

18:21 12/04/2022

Trupat ruse qëlluan për vdekje pesë civilë, përfshirë dy fëmijë, në një makinë në zonën e Bucha gjatë pushtimit të zonës, tha zyra e prokurorit rajonal të Kievit. Fëmijët ishin të moshës 1 dhe 14 vjeç.

Në një deklaratë në kanalin e saj Telegram, prokuroria tha se banorët i varrosën të viktimat në vendngjarje pranë makinës së tyre, në fshatin Havronshchyna.

Raporti erdhi pasi kryebashkiaku i Bucha deklaroi se deri më tani janë gjetur 403 të vrarë nga forcat ruse.

Rusia e ka mohuar kryerjen e mizorive kundër civilëve në Bucha dhe zona të tjera në veri të Kievit, por imazhet satelitore tregojnë se vrasjet ndodhën gjatë okupimit të tyre./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *