5 raketa sulmojnë aeroportin e Kabulit

11:04 30/08/2021

Presidenti Joe Biden është informuar mbi sulmin ndërsa evakuimet vazhdojnë

5 raketa janĂ« lĂ«shuar drejt aeroportit tĂ« Kabulit ndĂ«rsa  trupat amerikane pĂ«rgatiten tĂ« tĂ«rhiqen nga Afganistani.

Ende mbetet e paqartĂ« nĂ«se tĂ« gjitha raketat janĂ« shkatĂ«rruar dhe nuk Ă«shtĂ« raportuar pĂ«r viktima nga ky sulm. MĂ«sohet se raketat kanĂ« goditur  lagjen Salim Karvan pranĂ« aeroportit dhe  janĂ« pasuar me tĂ« shtĂ«na armĂ«sh. Raportet e mediave afgane thanĂ« se sulmi me raketa ishte montuar nga pjesa e pasme e njĂ« automjeti.

SHBA-ja dhe aleatĂ«t e saj kanĂ« arritur tĂ« evakuojnĂ«  mbi 117,000 njerĂ«z  tĂ« huaj dhe afganĂ«  nga aeroporti i Kabulit qĂ« kur talebanĂ«t morĂ«n kontrollin e vendit .

Forcat amerikane tani janĂ« tĂ« pĂ«rqendruara pĂ«r tu larguar nga vendi. Burime pĂ«r CNN, thonĂ« se  raketat tĂ« cilat  synonin aeroportin ka tĂ« ngjarĂ« tĂ« jenĂ« lĂ«shuar nga ISIS-K, por se Ă«shtĂ« shumĂ« herĂ«t pĂ«r ta ditur me siguri.

Bëhet me dije se kreu i Shtëpisë së Bardhë është informuar mbi sulmin.

NĂ« njĂ« deklaratĂ«, ShtĂ«pia e BardhĂ« tha se Presidenti Joe Biden rikonfirmoi urdhrin e tij qĂ« komandantĂ«t tĂ« bĂ«jnĂ« gjithçka qĂ« Ă«shtĂ« e nevojshme pĂ«r tĂ« mbrojtur forcat amerikane qĂ« punojnĂ«  nĂ« terren.

Sulmi me raketa vjen vetëm disa ditë pasi dy sulme me bombë në aeroport vranë më shumë se 170 njerëz, përfshirë 13 anëtarë të shërbimit amerikan.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.