5 të shpëtuar nga shembja e një ndërtese në Kinë, dhjetëra të zhdukur

5 te shpetuar nga shembja e nje ndertese ne kine dhjetera te zhdukur
5 te shpetuar nga shembja e nje ndertese ne kine dhjetera te zhdukur

Ekipet e shpëtimit në Kinën qendrore kanë nxjerrë të gjallë pesë nga 23 personat e bllokuar në një ndërtesë pjesërisht të shembur, thanë autoritetet të shtunën, ndërsa presidenti Xi Jinping dha udhëzime për të shpëtuar viktimat “me çdo kusht”.

Ndërtesa gjashtëkatëshe në qytetin e Changsha u shemb pjesërisht të premten. Transmetuesi shtetëror CCTV raportoi se shembja bllokoi rreth 23 persona që ndodheshin në ndërtesë. Por autoritetet thanë gjithashtu se 39 të tjerë që ishin të pranishëm përreth vendit të ndërtesës kur ajo u rrëzua mbeten të pa kontaktueshme dhe operacionet e shpëtimit ishin duke u zhvilluar.

Autoritetet thanë në një konferencë për shtyp se pesë personat që u shpëtuan ishin në gjendje të qëndrueshme në spital.  Sipas CCTV, hetimet paraprake zbuluan se ndërtesa kishte një restorant, një kafene, një hotel dhe disa apartamente.

Qiramarrësit kishin bërë ndryshime strukturore në ambientet dhe shkaku i saktë i shembjes është ende duke u hetuar, thuhet në raport. Pas një rritjeje të numrit të shembjeve të ndërtesave të vetë-ndërtuara në vitet e fundit, Xi tha gjithashtu se ishte e nevojshme të kontrolloheshin struktura të tilla për të hetuar çdo rrezik të fshehur dhe për t’i rregulluar ato në kohën e duhur për të parandaluar shfaqjen e aksidenteve të mëdha, sipas agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.

Fotot treguan pjesën e përparme të ndërtesës kryesisht të paprekur, ndërsa pjesa e pasme dukej se ishte shembur në vetvete. Respektimi i dobët i standardeve të sigurisë, duke përfshirë shtimin e paligjshëm të dyshemeve shtesë dhe mospërdorimin e shufrave përforcuese të hekurit, shpesh fajësohet për fatkeqësi të tilla.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts