5 të vdekur, 6 të plagosur në një aksident automobilistik në veri të Libanit

Pesë persona u vranë dhe gjashtë të tjerë u plagosën në një aksident automobilistik në autostradën Qalamoun në veri të Libanit, njoftoi kanali televiziv lokal LBCI.

Aksidenti ka ndodhur teksa dy makina janë përplasur me njëra-tjetrën, ku njëra është përplasur me një shtyllë komunale.

Viktimat janë transportuar në spitalet e afërta.

Një studim mbi aksidentet rrugore në Liban i kryer nga Këshilli Kombëtar për Kërkime Shkencore në Liban në vitin 2022 zbuloi se përplasjet automjet-automjet shkaktuan përqindjen më të lartë të aksidenteve, me një mesatare kombëtare prej 36.2 përqind, e ndjekur nga incidentet automjet-motoçikletë dhe automjet-këmbësorë. , duke zënë përkatësisht 34.9 për qind dhe 10.7 për qind.

Ndërkohë, sipas studimit, përplasjet automjet-veturë shkaktuan numrin më të madh të viktimave dhe të lëndimeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts