5 të vrarë në sulmin ajror izraelit në Siri

Një sulm ajror izraelit në Sirinë qendrore vrau pesë persona, duke përfshirë një civil, tha agjencia zyrtare e lajmeve siriane SANA, duke cituar një burim ushtarak.

“Armiku izraelit kreu sulme ajrore me një shpërthim raketash… duke synuar disa pika në rajonin qendror”, tha SANA.

“Agresioni rezultoi me vdekjen e pesë dëshmorëve”.

Ai citoi burimin ushtarak duke shtuar se shtatë persona u plagosën, përfshirë një fëmijë, dhe pati humbje materiale.

Monitoruesi i luftës siriane për të drejtat e njeriut tha se katër nga viktimat ishin luftëtarë, kombësia e të cilëve nuk dihet.

“Aeroplanët luftarakë izraelitë lëshuan të paktën tetë raketa mbi depot e armëve dhe vendet iraniane në zonën Masyaf” në provincën qendrore të Hama, tha Observatori me bazë në Britani, i cili mbështetet në një rrjet të gjerë burimesh brenda Sirisë.

Ushtria izraelite tha se ata nuk komentojnë raportet në mediat e huaja.

Ndërsa Izraeli rrallë komenton mbi sulmet individuale në Siri, ai ka pranuar se janë shtuar qindra që nga viti 2011, duke synuar pozicionet qeveritare, si dhe forcat aleate të mbështetura nga Irani dhe grupin militant shiit Hezbollah.

Në mars, Korpusi i Gardës Revolucionare të Iranit tha se një sulm me raketa izraelite kishte vrarë dy oficerë të Gardës në Siri.

Irani thotë se ka dislokuar forcat e tij në Siri me ftesë të Damaskut dhe vetëm si këshilltarë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.