5 ushtarë turq të vrarë në një sulm terrorist në veri të Irakut

5 ushtare turq te vrare ne nje sulm terrorist ne veri te irakut

Pesë ushtarë turq u vranë dhe tetë të tjerë u plagosën në një sulm në një bazë ushtarake turke në Irakun verior, tha Ministria e Mbrojtjes e Turqisë.

Ministria tha se ushtarët u vranë gjatë një përleshjeje me “terroristët” pas “një tentative për ndërhyrje” në bazën pranë Metinas në Irakun verior.

Sulmuesit supozohej se ishin anëtarë të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) të cilën Ankaraja dhe aleatët e saj perëndimorë e klasifikojnë si grup terrorist, njoftoi kanali privat turk NTV.

Autoritetet turke njoftuan se një operacion ushtarak ishte duke u zhvilluar në zonë si përgjigje.

Dymbëdhjetë ushtarë turq u vranë në fund të muajit të kaluar në dy sulme të veçanta në bazat ushtarake turke në Irakun verior.

Ushtria turke fillon rregullisht operacione ushtarake tokësore dhe ajrore kundër luftëtarëve të PKK-së dhe pozicioneve të tyre në Irakun e veriut, si dhe në Kurdistanin autonom ose në rajonin malor irakian Sinjar afër kufirit turk.

Në 25 vitet e fundit, Turqia ka instaluar disa dhjetëra baza ushtarake në Kurdistanin irakian për të luftuar grupin, i cili gjithashtu ka baza të pasme në zonë.

PKK, e cila ka qenë e përfshirë në një luftë të armatosur kundër Ankarasë që nga viti 1984, mori përgjegjësinë tetorin e kaluar për një sulm në selinë e ministrisë së brendshme turke në Ankara, ku u plagosën dy oficerë policie.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts