5 vjet nga grushti i shtetit në Turqi

13:05 15/07/2021

Erdogan i quan pushtues organizatorët: Nuk do të lejojmë që të përsëritet

Presidenti turk Erdogan zgjodhi që ta kujtonte 15 Korrikun nga Ankaraja. Ishte në ambientet e parlamentit, aty ku u hodh bomba e parë natën kur humbën jetën 152 persona. Ata që organizuan grushtin e shtetit, siç e quajnë autoritetet turke, Erdogan i cilësoi pushtues.

“Askush nuk ka tĂ« drejtĂ« tĂ« nĂ«nvlerĂ«sojnĂ« pĂ«rpjekjen qĂ« bĂ«nĂ« njerĂ«zit natĂ«n e 15 Korrikut. 15 Korriku Ă«shtĂ« fitorja e atyre qĂ« dhanĂ« shpirtin pĂ«r demokracinĂ«. NjerĂ«zit nuk ndĂ«rhynĂ« vetĂ«m pĂ«r tĂ« ndaluar njĂ« grusht shteti, por nuk lejuan qĂ« institucionet tĂ« merreshin nga pushtuesit. Rinia e kĂ«tij populli i tregoi botĂ«s se Ă«shtĂ« Turqia Ă«shtĂ« e pathyeshme”.

U ndal edhe njëherë te ndërtimi i asaj që Erdogan e quan Turqia e re.

“15 Korriku ishte themeli i TurqisĂ« sĂ« re. PĂ«rgatitjet pĂ«r KushtetutĂ«n e re do t’i japin fund çdo tentativĂ« pĂ«r tĂ« pĂ«rsĂ«ritur njĂ« grusht shteti tĂ« tillĂ«. Do tĂ« kemi si amanet sakrificĂ«n e dĂ«shmorĂ«ve dhe nĂ« 100 vjetorin e republikĂ«s sonĂ« do t’i tregojmĂ« botĂ«s vizionin e TurqisĂ« sĂ« re”.

Në ceremoninë e zhvilluar për të kujtuar dëshmorët e 15 Korrikut u lexua Kuran ndërsa për herë të parë në këtë aktivitet nuk u lejuan fjalime nga përfaqësues të opozitës.

Klan News
Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.