50 mbrojtës të tjerë të Ukrainës u kthyen nga robëria ruse

Pesëdhjetë mbrojtës u kthyen në Ukrainë nga robëria ruse si pjesë e shkëmbimit të fundit të robërve të luftës.

Lajmi u bë i ditur nga shefi i Zyrës së Presidentit, Andriy Yermak në Telegram.

“Përfundoi një tjetër shkëmbim i madh i të burgosurve. Pesëdhjetë mbrojtës të Ukrainës u liruan. Ne po kthejmë mbrojtësit e Mariupol dhe Azovstal, po kthejmë të burgosurit që u mbajtën në Olenivka, ata të plagosur përfshirë në betejat në rajonet Donetsk, Luhansk dhe Zaporizhia, “, vuri në dukje Yermak.

Sipas kreut të zyrës së Presidentit, “kjo është një punë e madhe që vazhdon çdo ditë. Ne do të punojmë derisa të lirohet ukrainasi i fundit. Falënderoj Shtabin Koordinues për trajtimin e të burgosurve të luftës. Të gjithë do të kthehen në shtëpi.”

Më 26 nëntor, Ukraina siguroi lirimin nga robëria ruse të 12 bashkatdhetarëve: tetë ushtarakë dhe tre civilë, njëri prej të cilëve u konsiderua i zhdukur. Më 24 nëntor, 50 ushtarë ukrainas u kthyen nga robëria ruse, duke përfshirë 20 roje kombëtare, 12 ushtarakë të Marinës, 10 me Forcat e Armatosura, si dhe gjashtë roje kufitare dhe dy operativë të inteligjencës së mbrojtjes.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *