51 viktima në një burg të Kolumbisë

20:30 28/06/2022

Të burgosurit humbën jetën gjatë një tentative arratisje

Të paktën 51 të burgosur kanë humbur jetën në Kolumbi dhe mbi 40  të tjerë janë lënduar, në një tentativë arratisje e cila shkoi keq. Ngjarja ndodhi mëngjesin e së martes në Tulua, qytetin Jugperëndimor të vendit teksa ndërtesa e burgut u përshi nga flakët.

Sipas raportimeve paraprake, mësohet se zjarri u shkaktua nga të burgosurit e revoltuar që nisën të digjnin dyshekët e tyre.   Autoritetet kanë konfirmuar se shumica e humbjeve të jetëve janë shkaktuar nga asfiksia për shkak të tymit të shumtë.

Ishin të shumtë njerëzit që u afruan pranë godinës së burgut për të marrë më tepër informacion mbi gjendjen shëndetësore të të afërmve të tyre.

Në një status në rrjetin social Twitter, presidenti i vendit shprehu ngushëllimet për familjarët e viktimave.

Sektori i burgut e cila u përfshi nga flakët strehonte 180 persona nga 1267 të burgosur që ishin në godinë.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.