58 viktima nga përmbytjet në Turqi

13:23 15/08/2021

Mbi 2000 të evakuuar nga zonat e prekura, vazhdojnë kërkimet për të zhdukurit

Përmbytjet e mëdha që goditen rajonin e Detit e zi kanë shkaktuar 58 viktima deri tani. Shifra është konfirmuar së fundmi nga autoritetet në lidhje me shifrat e rrëmbyeshëm që përfshinë Turqinë këtë muaj.

48 persona kanë humbur jetën në provincën e Kastamonu, 9 të tjerë në Sinop dhe një në Bartin sipas agjencisë turke Për Emergjencat Civile dhe Fatkeqësitë Natyrore. Pamjet e siguruara me dron nga Reuters tregojnë dëmtimet e mëdha që ka shkaktuar vërshimi i ujërave në provincën Kastamonu.

Vendi është braktisur dhe të vetmit që qëndrojnë aty janë punonjësit e emergjencave të cilët po kërkojnë për të zhdukurit mes godinave të shkatërruara.

Përmbytjet masive i bënë rrugët të pakalueshme, janë shkatërruar ndërtesa, shtëpi, ura dhe është ndërprerë energjia elektrike në shumë zona të Turqisë.

Më shumë se 2000 mijë njerëz janë evakuuar nga zonat e prekura me ndihmën e helikopterëve dhe anijeve raporton agjencia e turke Për Emergjencat Civile dhe Fatkeqësive Natyrore.

Turqia po përballet me këtë fenomen menjëherë pasi vendosi nën kontroll zjarret masive që përfshinë vendin për dy javë me radhë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *